Prawo farmaceutyczne w transporcie

O Dobrej Praktyce Dystrybucyjnej pisaliśmy we wcześniejszym artykule. W tym natomiast przyjrzymy się jej z bliska i powiemy więcej na temat prawa farmaceutycznego obowiązującego w spedycji międzynarodowej.

Przewóz leków , dla firm spedycyjnych, jest zadaniem bardzo wymagającym. Dzieje się tak, ponieważ bezpieczeństwo przyszłych konsumentów produktów leczniczych jest najważniejsze. Produkty farmakologiczne muszą być przechowywane w ustalonych temperaturach czy wilgoci, ponieważ brak odpowiednich warunków może spowodować utracenie ich właściwości.

Taki transport powinien przebiegać zgodnie z wymogami, jakie reguluje ustawa z dnia 6 września 2001 roku (Dz. U. 2008, Nr 45, poz. 271 ze zmianami). Dalsze instrukcje, co do transportu leków zostały przewidziane w procedurach Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.

Dobra Praktyka Dystrybucji to zasady obowiązujące w farmaceutyce, skupiające się na drodze, którą pokonują produkty lecznicze począwszy od wytwórcy, aż do dostawy do punktów aptecznych. Zachowanie jakości i niezmienności produktów, oraz pochodzenie z legalnego źródła dostawy, to priorytety DPD. Spełnienie tych wymagań należy do obowiązków firm spedycyjnych na terytorium Unii Europejskiej.

Każdy produkt przeznaczony do spożycia, niezależnie od tego czy jest czekoladowym batonikiem czy antybiotykiem posiada swoje indywidualne wymogi przechowywania, opisane na opakowaniu. Dotyczą one nie tylko magazynowania, ale także i transportu. Najtrudniejszym etapem, w tym wypadku jest transport w tak zwanym zimnym łańcuchu dostaw. Polega on na utrzymaniu temperatury od 2°C do 8°C. Co więcej, parametry te nie mogą zmienić się nawet w sytuacjach, kiedy odbierana jest dostawa w punkcie dystrybucyjnym. Każda zmiana, jaka następuje powinna być skrupulatnie notowana i monitorowana.

GENCO jest firmą, która przystosowana jest do najbardziej wymagających warunków. Posiadamy pojazdy z odpowiednią zabudową izotermiczną. W komorze ładunkowej utrzymywana jest odpowiednia temperatura. Bieżące monitorowanie i kontrolowanie każdego zlecenia oraz sporządzanie pełnych raportów w postaci wydruków temperatur i wilgoci gwarantuje najwyższą jakość przewozu leków. Śledzimy każdą nowelizację prawa, aby przystosować się do panujących przepisów, dzięki temu zyskujemy pewność, że transportowane przez nas produkty są bezpieczne.